Šodien ir: 31.05.2020 | Vārda dienas svin: Jūsma, Alīda

Ko ģērbt Ziemassvētkos?

Ziemassvētki ir svētki, un nav noslēpums, ka svētkos mēs parasti ģērbjamies citādāk nekā ikdienā – skaistāk, svinīgāk, solīdāk un visādi citādi labāk. Tā kā svētki ir mazākumā, tad tajos cilvēki vairākumā gadījumu cenšas darīt visu iespējamo un neiespējamo, lai vēl vairāk paspilgtinātu svētku sajūtas. Apģērbs ir viens no palīglīdzekļiem, kas var palīdzēt izjust starpību starp ikdienišķo un svētkiem. Neskatoties uz to, ka svētku un it īpaši Ziemassvētku sajūta ir jāmeklē nevis ārišķībās, tostarp dekorācijās, rotājumos un apģērbā, bet gan savā un līdzcilvēku sirdīs, svētku apģērbam jau izsenis ir pievērsta īpaša vērība.

Jau mūsu senči, senlatvieši, visos godos un gadskārtu svētkos tērpās tautastērpā, kas bija un vēl joprojām tiek uzskatīts par latviešu tradicionālo svētku tērpu. Lai gan senlatvieši rotājās un pušķojās it visos gadskārtu svētkos, Ziemassvētkos vajadzēja izskatīties īpaši daiļi un iznesīgi, lai jaunajā Saules gadā piesaistītu sev bagātību un visa veida labklājību. Šī iemesla dēļ tika tērpts ne tikai tautastērps, bet arī dažādas rotas un greznumi, kuriem bija jābūt spīdīgiem un spožiem, kā ziemas saulgriežos pienākas, jo, kā zināms, Ziemassvētkos norisinās cīņa starp tumsu un gaismu, tāpēc šāda rotāšanās palīdzēja gaismai gūt virsroku.

Mūsdienās Ziemassvētkos iespējams tērpties daudz un dažādos apģērbos, kādos vien sirds vēlas, bet būtiskākais ir izskatīties svinīgi un svētkiem atbilstoši. Protams, tērpa svinīguma pakāpe ir tieši atkarīga no konkrētā Ziemassvētku pasākuma svinīguma pakāpes, proti, Ziemassvētkus ģimenes lokā var svinēt, arī netērpjoties greznās vakarkleitās un uzvalkos, savukārt Ziemassvētku balli vien retais uzdrošināsies apmeklēt džinsos un t-kreklā ar komisku apdruku. Vienkāršiem vārdiem runājot, Ziemassvētkos un īpašos Ziemassvētku pasākumos apģērbam vajadzētu atbilst elementārām etiķetes prasībām, būt tīram, kārtīgam un gaumīgam – viss pārējais, kas saistīts ar Ziemassvētku apģērbu, ir brīva jūsu izvēle un interpretācija.

Šajā sadaļā mēs sniedzam dažādas interesantas, oriģinālas un netradicionālas idejas, kā ģērbties Ziemassvētku svinībās, jo visi ierastie un tradicionālie svētku ietērpi ir jau visiem zināmi.