Starptautiskie

Sv. Valentīna diena

Svētā Valentīna diena jeb, kā mēdzam teikt sarunvalodā, Valentīndiena ir starptautiski svētki, kas lielā pasaules daļā ik gadu tiek atzīmēti 14. februārī. Varētu teikt, ka Svētā Valentīna diena ir mīlestības svētki vai visu mīlētāju diena, jo tieši 14. februārī ir pieņemts pastiprināti paust savu mīlestību vienam pret otru vai pret visiem, ko mīlam, dāvinot dažādas sirsnīgas dāvanas, kartītes vai ziedus, vai kā citādi apliecinot savu mīlestību.

sv valentina diena

Šī diena tiek dēvēta par Svētā Valentīna dienu par godu Senās Romas priesterim un kristiešu moceklim Valentīnam, kas dzīvoja 3. gadsimta beigās, imperatora Klaudija II valdīšanas laikā. Kā vēsta leģenda, Svētais Valentīns, atrodoties ieslodzījumā pirms nāvessoda izpildes, esot iemīlējies cietuma uzrauga meitā. Savā pirmsnāves vēstulē Valentīns atklāja savas jūtas, mīlestības vēstules beigās parakstoties ar frāzi “Tavs Valentīns”. Jāsaka, ka šī frāze kā paraksts apsveikuma kartītēs tiek lietota arī mūsdienās.

st. valentine

Patiesībā šo svētku pirmsākumi ir meklējami vēl senākā pagātnē, proti, tie tiek saistīti ar romiešu svētkiem jeb festivālu – Luperkālijām (Lupercalia), kas tika svinēti februāra vidū (idās jeb 15. februārī) par godu pavasara atnākšanai, kā arī Senās Romas zemkopības dievam – Faunam un Romas dibinātājiem – Romulam un Remam. Šajos svētkos tika piekopti dažādi auglību veicinoši rituāli, piemēram, mājās tika tīrīti putekļi un telpās izkaisīti kvieši un sāls. Īpaša bija ziedošanas ceremonija – priesteri sapulcējās svētajā alā, kurā pēc leģendas vilcene Lupa bija uzaudzinājusi Romulu un Remu, un ziedoja kazu ražīgumam un suni šķīstībai, lai pēc tam ar to asiņainajām ādām pātagotu sievietes un labības laukus, tādējādi veicinot to auglību. Vēl cita tradīcija bija saistīta ar pāru lozēšanu – jaunavas ievietoja zīmītes ar saviem vārdiem urnā, no kuras neprecētie vīri izlozēja sev pārinieci visam nākamajam gadam. Jāpiebilst, ka šī izloze itin bieži vainagojās ar precībām.

lupercalia

5. gadsimta beigās pāvests Gelasijs Luperkālijas, līdzīgi kā pārējos pagāniskos svētkus, pārdēvēja par Svētā Valentīna dienu. Tomēr tikai 14. gadsimtā cilvēki pieņēma šos svētkus, iedibinot vairākas tradīcijas, kas šo dienu padarīja par romantikas dienu un no kurām lielākā daļa ir saglabājušās arī līdz mūsdienām. No šī laika nāk arī vecākais zināmais apsveikums Valentīna dienā – tā ir romantiska poēma, ko rakstījis Orleānas hercogs Šarls savai sievai 1415. gadā. Visspilgtākās Valentīna dienas tradīcijas nāk no Anglijas – Viduslaikos populāra bija savu “Valentīnu” izlozēšana visam gadam, veltījot tām sonetus un pavadot uz visām iziešanām, kā arī māju apstaigāšana, bērniem tērpjoties kā pieaugušajiem un dziedot dziesmas par Svēto Valentīnu. Tieši no Anglijas 17. / 18. gadsimta nāk tradīcija sūtīt saviem mīļajiem mazas dāvaniņas vai ar roku rakstītas zīmītes.

valentina diena vesture

Svētais Valentīns bija ne vien priesteris, kristiešu moceklis un Valentīndienas leģendas centrālais tēls, bet arī visu mīlētāju patrons jeb aizbildnis šodien. Šādu statusu Svētais Valentīns ieguva, pateicoties savai cēlajai rīcībai pagātnē. Kad imperators Klaudijs II saprata, ka neprecēti vīrieši ir labāki karotāji par tiem vīriešiem, kuriem ir ģimene, viņš aizliedza jauniem un neprecētiem vīriešiem stāties laulībā, jo pretējā gadījumā viņš zaudētu krietnu daudzumu potenciālo karotāju. Priesteris Valentīns uzskatīja šo lēmumu par ārkārtīgi netaisnīgu un necilvēcīgu, tāpēc, nepakļaujoties imperatora pavēlei, turpināja paslepus laulāt iemīlējušos pārus. Tomēr šim veiksmes stāstam nebija ilgs mūžs – kad imperatoram Klaudijam tas tapa zināms, priesterim Valentīnam tika piespriests nāvessods. Kā jau minēts, pirms nāvessoda izpildes Sv. Valentīns uzrakstīja leģendāro mīlestības vēstuli cietuma uzrauga meitai ar parakstu “Tavs Valentīns”. Pateicoties savam varonīgajam, simpātiskajam un visnotaļ romantiskajam tēlam Svētais Valentīns ir kļuvis par vienu no populārākajiem svētajiem.

st valentine

Runājot par 14. februāri un to, kāpēc tieši šajā datumā būtu jāsvin Valentīndiena, domas dalās – vieni uzskata, ka šis datums ir saistīts ar Svētā Valentīna nāvi šajā dienā, bet citi uzskata, ka šajā laikā tika svinētas pagāniskās Luperkālijas, kas tika aizstātas ar Svētā Valentīna dienu. Jāpiemin, ka Viduslaikos 14. februāris tika uzskatīts arī par “Putnu pārošanās dienu”.

Pasaulē Svētā Valentīna dienas tradīcijas ievērojami atšķiras, piemēram, Itālijā tiek dāvināti saldumi, Francijā tiek sūtītas mīlestības četrrindes, Somijā tiek dāvinātas dāvanas sirds formā un tiek sveiktas arī mammas, Dienvidkorejā tiek dāvināta šokolāde, Singapūrā tiek dāvinātas lielas, krāšņas un dārgas dāvanas, Japānā tiek rīkots konkurss par skaļāko mīlestības apliecinājumu un tiek svinēta arī Vīriešu diena, bet Anglijā dažādi mīlestības apliecinājumi tiek veltīti arī mājdzīvniekiem.

valentindiena

Visā pasaulē izteikta Valentīndienas tradīcija ir arī anonīmo mīlestības vēstuļu sūtīšana, jo kura gan cita diena varētu būt tik piemērota savu slēptāko jūtu paušanai kā Svētā Valentīna diena? Tāpat visā pasaulē par vienu no Valentīndienas simboliem, neskaitot sarkanās sirdis, tiek uzskatītas sarkanās rozes, kuras savu popularitāti ieguvušas, pateicoties antīkajai leģendai par mīlestības un skaistuma dievieti Afrodīti un viņas mīļoto Adonīsu – Afrodīte, steidzoties pie Adonīsa, uzkāpa baltam rožu krūmam, ar savām dievišķajām asinīm baltās rozes pārvēršot par sarkanām.

afrodite un adonis

Latvijā Svētā Valentīna diena ir izteikti pāru svētki, proti, šie svētki visbiežāk tiek atzīmēti romantiskā divvientulībā, uzdāvinot otram mīļu dāvaniņu, apsveikuma kartiņu, ziedus vai kādu citu savas mīlestības apliecinājumu. Pāri, kuriem tāda romantika šķiet šķebinoša, nereti nododas kādām kopējām aktivitātēm vai atpūtai, piemēram, dejām, slidošanai, zirgu izjādei, kino apmeklējumam, vakariņām restorānā, SPA procedūrām, atpūtas namiņa īrei, kulinārijas meistarklasei u. tml. Jāpiemin, ka par bildinājuma izteikšanas dienu ļoti bieži tiek izvēlēta tieši Valentīndiena, jo, šķiet, nav iespējams pasniegt romantiskāku dāvanu par bildinājumu – mīlestības apliecinājumu ar nopietniem nolūkiem. Lai vai kā, atcerieties, ka jebkurai dāvanai, it īpaši šajā dienā, ir jānāk no sirds!

Lai jums jauka un sirds silta šī Valentīndiena 2016!

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker