Starptautiskie

Jaunais gads

Jaunais gads ir starptautiska mēroga svētki, jo tie ik gadu tiek svinēti visā plašajā pasaulē. Protams, dažviet Jaunā gada svinēšanas laiks atšķiras, bet lielākā daļa pasaules kultūru Jauno gadu svin 31. decembra / 1. janvāra mijā, proti, brīdī, kad beidzas vecais un sākas jaunais kalendārais gads.

jauna gada sagaidisana

Tās pasaules tautas, kas dzīvo saskaņā ar Gregora kalendāru, Jauno gadu atzīmē 1. janvārī, bet tās tautas, kas dzīvo balstoties uz Jūlija kalendāru, Jauno gadu svin 13 dienas vēlāk, proti, 14. janvārī, kas mūsdienās ir zināms kā vecais Jaunais gads. Par veco Jauno gadu tas tiek dēvēts tādēļ, ka dzīvošana pēc Jūlija kalendāra tiek saukta par veco stilu. Jāpiemin, ka Jūlija kalendāru 45. gadā pirms mūsu ēras ieviesa Jūlijs Cēzars, bet Gregora kalendāru 1582. gadā ieviesa pāvests Gregors XIII, reformējot Jūlija kalendāru saskaņā ar katoļu baznīcas svētkiem. Līdz ar šo reformu daudzas tautas, tai skaitā latvieši, sāka dzīvot pēc Gregora kalendāra jeb pēc jaunā stila. Jūlija kalendāru mūsdienās izmanto galvenokārt pareizticīgās baznīcas, bet veco Jauno gadu neoficiāli turpina svinēt tādās valstīs kā Krievija, Ukraina, Armēnija, Baltkrievija, Kazahstāna, Gruzija, Maķedonija, Rumānija, Serbija un Melnkalne.

vecais jaunais gads

Vēsturiski Jaunais gads tika svinēts dažādos gada laikos, jo katrai senajai tautai bija sava interpretācija par to, kad īsti sākas Jaunais gads. Šo interpretāciju ietekmēja kā tautas ģeogrāfiskā atrašanās vieta un laika apstākļi, tā arī kultūra. Ņemot vērā to, ka senās tautas dzīvoja saskaņā ar dabu, tad arī Jaunais gads tika svinēts saskaņā ar dabas ritmiem, galvenokārt ar Saules ritumu. Piemēram, antīkā pasaule Jauno gadu svinēja 1. martā, ko varētu uzskatīt par aptuvenajiem pavasara saulgriežiem vai aptuveno astronomiskā pavasara sākumu. Vēsturiski daudzas tautas Jauno gadu svinēja tieši pavasarī, jo arī mūsdienu Rietumu kultūrā pavasaris ir zināms kā lielās “ģenerāltīrīšanas laiks”, kad cilvēki gan fiziski, gan morāli atbrīvojas no visa liekā un sāk “jaunu dzīvi”. Šķiet, pavasaris izsenis ir simbolizējis jaunas dzīves sākumu, jo pavasarī notiekošie dabas procesi ir tieši saistīti ar jaunas dzīvības rašanos.

jaunais gads vesture

Balstoties uz astronomiskajiem procesiem, precīzāk, uz Lunāro kalendāru, Jauno gadu vēl līdz šai dienai svin arī daudzas Austrumu kultūras, it īpaši ķīnieši. Šī iemesla dēļ plaši pazīstams ir tāds jēdziens kā Austrumu jeb Ķīniešu Jaunais gads, kas tiek svinēts apmēram pusotru mēnesi vēlāk nekā Latvijā, proti, janvāra beigās vai februāra sākumā, kad iestājas pirmais jaunais Mēness Ūdensvīra zīmē.

kiniesu jaunais gads

Precizējot jāmin, ka saskaņā ar Austrumu astroloģiju, kas balstās uz Mēness un Jupitera ritmiem, dzīvo tādas tautas kā ķīnieši, japāņi, vjetnamieši, mongoļi, kā arī indonēzieši. Austrumu cikls ir veidots no 12 Mēness gadiem, kuriem katram ir veltīts savs dzīvnieks – Žurka, Vērsis, Tīģeris, Trusis, Pūķis, Čūska, Zirgs, Aita, Pērtiķis Gailis, Suns un Cūka. Neskatoties uz to, ka ik pēc 12 gadiem katra dzīvnieka gads atkārtojas, savu stihiju (koku, uguni, zemi, metālu vai ūdeni) tas nomaina 60 gadu laikā.

pertika gads 2016

Jaunā gada tradīcijas

Jaunā gada gaidīšana parasti aizsākas jau 31. decembrī, kas ir zināms kā Vecgada vakars. Vecgada vakarā visbiežāk tiek klāts svētku galds ar bagātīgu mielastu, simboliski veicinot nākamā gada labklājību un pārticību.

jaunais gads mielasts

Līdz pusnaktij, gadu mijai, laiks tiek pavadīts dažādos veidos – visbiežāk Vecā gada pēdējās stundas tiek aizvadītas, vakarējot kopā ar tuvajiem un mīļajiem cilvēkiem, bet nereti cilvēki dodas arī uz dažādiem Jaunā gada sagaidīšanas pasākumiem, bieži Jauno gadu sagaidot arī kādā citā valstī. Ņemot vērā to, ka Jaunais gads ir seni vispasaules svētki, Vecā gada pavadīšanas un Jaunā gada sagaidīšanas tradīciju ir ļoti daudz, un katrs piekopj tās, kas ir sirdij tuvākas, piemēram, daudzi rietumnieki piekopj Austrumu Jaunā gada tradīcijas, jo tās tiem šķiet interesantas, bet liela daļa mūsdienu latviešu piekopj senlatviešu Jaunā gada tradīcijas, jo tās tiem šķiet saistošas.

jauna gada sagaidisana 2016

Pavadot Veco gadu, cilvēki ļoti bieži veic dažādus rituālus un zīlē nākotni, piemēram, raksta Jaunā gada apņemšanos vai vēlmju sarakstu, ticot, ka rakstītam vārdam ir liels spēks, cep dažādu pildījumu (sāls, cukura, monētu) pīrādziņus vai lej laimi, zīlējot Jaunajā gadā gaidāmo. Jāpiemin, ka laimes liešana nereti tiek piekopta arī pēc pusnakts, iestājoties Jaunajam gadam.

jauna gada zilesana

Neatņemama Jaunā gada tradīcija ir Jaungada salūts jeb uguņošana, kad parasti norisinās Vecā gada un Jaunā gada mijā, ar spilgtu krāšņumu un dārdošu troksni ieskandinot Jaunā gada iestāšanos. Jau kopš seniem laikiem šāvieniem un rībināšanai, sagaidot Jauno gadu, ir bijusi liela nozīme, jo ticēja, ka lielais troksnis aizbiedē ļaunos spēkus.

jaungada saluts

Pēc pusnakts cilvēki sirsnīgi viens otram vēl “Laimīgu Jauno gadu!”. Viens no Jaunā gada simboliem, līdzīgi kā salūts, ir šampānietis – paukšķošais, putojošais un dzirkstošais svētku dzēriens, kas pēc gadu mijas tiek iepildīts glāzēs un svinīgi izdzerts. Pēc zīmīgās Jaunā gada iestāšanās sākas tā svinēšana, dažādos veidos priecājoties un līksmojot, piemēram, dodoties uz Jaungada balli, jo ne velti saka “kā Jauno gadu iesāksi, tā arī pavadīsi”. Jaunā gada naktī nevienu sirdi arvien nepamet cerība, ka Jaunais gads būs veiksmīgāks par Veco gadu, tāpēc tiek darīts viss iespējamais un arī neiespējamais, lai tas tāds arī izdotos.

jaungada balle

Lielā daļā pasaules valstu, tostarp arī Latvijā, Jaungada dienā notiek karnevāls, kurā cilvēki, pārģērbjoties dažādās maskās, pārtop par simboliskiem tēliem. Karnevālos ir spilgti novērojama Ķīniešu Jaunā gada ietekme, proti, Ķīniešu kalendārā katru gadu simbolizē kāds dzīvnieks – Žurka, Vērsis, Tīģeris, Trusis, Pūķis, Čūska, Zirgs, Aita, Pērtiķis Gailis, Suns vai Cūka, tāpēc ik gadu karnevālu populārākā maska ir attiecīgā gada dzīvnieka maska. Šiem dzīvniekam ķīnieši piedēvē arī konkrētu stihiju un krāsu, piemēram, 2016. gads pēc Ķīniešu kalendāra būs Uguns Pērtiķa gads. Jāpiemin, ka, balstoties uz Austrumu kalendāra dzīvnieku būtību, stihiju un krāsu, cilvēki nereti izvēlas arī savus Jaunā gada sagaidīšanas tērpus, tādējādi izpelnoties konkrētā dzīvnieka labvēlību un veiksmi Jaunajā gadā.

jaungada karnevals

Daudzās kultūrās ir arī tāda Jaunā gada tradīcija kā dāvanu dāvināšana, tomēr latviešiem tā nav tik izteikta, jo lielākā daļa dāvanu tiek uzdāvinātas jau nedēļu pirms Jaunā gada – Ziemassvētkos.

jaungada davana

Kā jau minēts iepriekš, Jaunā gada tradīciju ir ļoti daudz, un nebūtu melots, ja mēs teiktu “cik ģimeņu, tik tradīciju”, tomēr liela daļa no tradīcijām Vecgada vakarā un Jaungada dienā nāk tieši no Austrumu Jaunā gada tradīcijām. Šīs tradīcijas varētu dēvēt arī par rituāliem, jo tiem ir jēga un mērķis, bet jāatzīst, ka piekopt šos rituālus 31. decembrī un 1. janvārī nav nozīmes – lai šie rituāli nestu labumu reālajā dzīvē, tie ir jāveic saskaņā ar Mēness kalendāru. Protams, šos rituālus var izpildīt arī mūsu gadu mijā, ja vien tas sagādā prieku un iedvesmo, jo brīnumi, it īpaši gadu mijā, taču notiek. Ja neticat brīnumiem, atcerieties, ka katrs pats ir savas laimes kalējs, tāpēc pāris rituālu piekopšana noteikti nenāks par ļaunu.

Īsi pirms un pēc Jaunā gada ir būtiski kārtīgi iztīrīt māju, makus, ledusskapi un citus pakšus, ar troksni un uguni atbrīvoties no nevajadzīgiem krāmiem, kā arī atdot parādus. Jaunā gada dekorācijās ir būtiski izmantot sarkanu krāsu, jo tā ir laimes krāsa. Jaunā gada svinēšana ir jāsāk ar bagātīgas maltītes notiesāšanu. Uzreiz pēc Jaunā gada iestāšanās, iededzinot sveci, uz sarkanas lapas ir jāraksta nākotnes vēlmju saraksts, teikumus formulējot tagadnes formā, proti, iztēlojoties, ka tas viss jums jau ir. Jaunā gada pirmajā dienā ne no viena neko nevajag aizņemties, kā arī jāizvairās no lamāšanās un rupju vārdu izmantošanas. Dienas pirms un pēc Jaunā gada ir jāaizvada kopā ar tiem, ko mīlat, jārūpējas par sevi un saviem tuvajiem, jāvēl citiem laime un prieks, kā arī jābūt priecīgiem, optimistiskiem un jānovērtē to, kas jums ir.

Lai laimīgs un jaukiem piedzīvojumiem bagāts Jaunais gads 2016!

laimigu jauno gadu

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker